امروز: چهارشنبه 2 بهمن 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق حمایت کیفری محیط زیست

تحقیق حمایت کیفری محیط زیست دسته: حقوق
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 25 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 27

تحقیق حمایت كیفری محیط زیست دارای 27 صفحه در قالب Word قابل ویرایش نوشته ریوچی هیرانو(Ryuchi Hirano) استاد حقوق دانشگاه توكیو ترجمه دكتر هادی خراسانی

قیمت فایل فقط 5,500 تومان

خرید

توضیحات :

تحقیق حمایت كیفری محیط زیست دارای 27 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.

بخشی از متن :

حمایت كیفری محیط زیست

نوشته: ریوچی هیرانو(Ryuchi Hirano) استاد حقوق دانشگاه توكیو

ترجمه: دكتر هادی خراسانی

پژوهشگر موسسه حقوق طبیعی

گزارش كلی ارائه شده به همین كنگره بین المللی حقوق تطبیقی

1- محیط زیست.

حتی یك نظر تحتمالی به گزارشهای ملی جداگانه ای كه از كشورها رسیده است, نشان میدهد كه تقریباً از ده سال پیش به اینطرف مسئله حفاظت محیط زیست موجب نگرانی تمام این كشورها گردیده است. معذلك می توان بین این كشورها از لحاظ درجه نگرانی آنها نسبت به محیط زیست و برداشت آنها نسبت به راه حل ها, تفاوتهائی تشخیص داد. این تفاوتها علاوه بر علل دیگر تا حدود زیادی از اختلافات بین نظام های اجتماعی و سطح صنعتی بودن این كشورها ناشی میگردد.

در حقیقت تفاوت بین درجه توجه كشورها به حفاظت محیط زیست در مفهومهای مختلفی كه محیط زیست در این كشورها دارد و برداشتی كه از این مفاهیم می شود, منعكس میگردد. شاید بتوان این كشورها را به دو گروه تقسیم كرد: اول كشورهائیكه روی بخش ها و عناصر معینی از محیط زیست كه باید مورد حمایت قرار گیرند, تاكید میكنند. دوم كشورهائیكه محیط زیست را بجای اینكه قسمت ها و عناصر مختلف آن را در نظر بگیرند, من حیث المجموع مورد توجه قرار میدهند. بدین ترتیب از یكطرف كشورهائی را می یابیم كه محیط زیست را از لحاظ آن بر حسب عناصر مختلف آن از قبیل هوا, آب و زمین, مورد توجع قرار میدهند و بنابراین روی بعضی از این عناصر وبخش های محیط زیست تاكید میكنند و آلودگی همین عناصر و قسمت ها بوده است كه بعلت اثرات زیان بخش آنها در زندگی و سلامت افراد بشر, موجب نگرانی گردیده است.

در سوی دیگر كشورهای گروه دوم قرار دارند كه محیط زیست را من حیث المجموع مورد توجه قرار داده و روی آن تاكید میكنند . ولی در اینجا باید خاطر نشان ساخت كه برای این كشورها محیط زیست در حقیقت به آنچه كه آن را می توان محیط زیست انسانی نامید, اطلاق می شود. بعبارت دیگر ارزش محیط زیست فقط تا جائیكه تصور میرود برای رفاه بشر اساسی, مفید و موثر می باشد, مورد توجه قرار میگیرد . بدین ترتیب در اینجا مفهوم محیط زیست به آن اندازه گسترده نیست كه تمام نظام طبیعی را در بر بگیرد بلكه فقط آنچه را كه برای رفاه بشر ضروری اشخیص داده می شود, منجمله ارزش های طبیعی, اقتصادی , فرهنگی و محیطی مطبوع محیط بشر را در بر میگیرد.

شاید اصطلاح سیستم رابطه بین عوامل اقلیمی و بشری كه بوسیله میدا (Mayda) پیشنهاد شده است, برای توصیف مفهومی كه این گروه دوم از كشورها از محیط زیست درك میكند, اصطلاح مناسبی باشد. این كشورها روی حفاظت یك سیستم اقلیمی و بشری تاكید میكنند و بعقیده آنها جلوگیری از آلودگی محیط قسمتی از این حفاظت محسوب می شود.

2- قانونگذاری درباره محیط زیست

بطوریكه پرنوسیل (PRENOSIL) خاطر نشان ساخته است, تفاوت در نحوه درك مفهوم محیط زیست بوسیله دو گروه كشورهای فوق الذكر, در سیاست های قانونگذاری آنها درباره محیط زیست منعكس می باشد. بدین معنی كه اگر روی بخش های بخصوصی از محیط زیست تاكید شود, سیاست های قانونگذاری مربوط به محیط زیست پراكنده و ناهم اهنگ خواهند بود وبعكس اگر محیط زیست بطور كامل و من حیث المجموع در نظر گرفته شود, سیاست قانونگذاری مربوط به آن, فراگیرنده تر خواهد بود. در این مورد نخست, نسبت به یك برنامه اساسی جامعی توافق می شود و این سیاست در یك قانون پایه منعكس میگردد و سپس در قوانین جداگانه ای, مقررات قانونی برای حمایت از عناصر و قسمت های مختلف محیط زیست پیش بینی می شوند. بطور كلی كشورهای سوسیالیست جزو گروه دوم می باشند. بدین معنی كه آنها میكوشند محیط زیست را من حیث المجموع مورد توجه قرار دهند و لذا در این زمنیه سیاست های فراگیرنده ای را اتخاذ كرده و بمورد اجراء گذاشته اند. گفته می شود كه قانون اساسی یوگوسلاوی نخستین قانون اساسی ای است كه مقررات اصلی مربوط به محیط زیست در آن گنجانیده شده است. قوانین اساسی كشورهای اتحاد جماهیر شوروی, بلغارستان و مجارستان نیز حاوی مقرراتی مربوط به حفاظت محیط طبیعی زیست می باشند. در مورد بلغارستان, باید خاطر نشان ساخت كه بر مبانای قانونی اساسی آن كشور, شورای دولتی می تواند خط مشی اصلی مربوط به حفظ و بازسازی محیط طبیعی زیست را اعلام دارد. در رومانی حزب كمونیست آن كشور اصول اساسی مربوط به حفظ محیط زیست را تعیین كرده و قانون حفاظت محیط زیست در سال 1973 بمورد اجراء گذاشته شده است. در جمهوری دموكراتیك آلمان, قانون سیاست محیط زیست مصوب 1970 وجود دارد كه بنا به گفته اوهلر oehler یك كد قانونی فراگیرنده های برای حفاظت محیط زیست محسوب می شود. بعكس كشورهای فوق الذكر, در كشورهائیكه آزادی فعالیت های موسسات اقتصادی و تولیدی یك اصل اساسی شناخته شده است, بین تدابیر مربوط به جلوگیری از اثرات زیان بخش ناشی از این موسسات, هم آهنگی وجود ندارد. بدین معنی كه این تدابیر مربوط به عناصر انفرادی ویا بخش های مجزای محیط زیست می باشند. مثلاً كنستانت (constant) با ابراز تاسف میگوید كه در بلژیك متاسفانه این حربه ها بصورت یك مجموعه قانونی كه بتواند مبنای مجازاتهای كیفری قرار گیرد جمع آوری و تدوین نشده اند. قانونگذار كار خود را بتدریج و باوضع قوانین پراكنده ای كه هر كدام هدف و نحوه اجرای جداگانه ای دارند, انجام دادخ است.

و...

قیمت فایل فقط 5,500 تومان

خرید

برچسب ها : حمایت کیفری محیط زیست , ریوچی هیرانو (Ryuchi Hirano) استاد حقوق دانشگاه توكیو , ترجمه دكتر هادی خراسانی , مقاله حمایت کیفری محیط زیست

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر