امروز: جمعه 7 آذر 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

کارآفرینی پرورش ماهی قزل آلا و اصول تغذیه و غذادهی در پرورش ماهی قزل آلا

کارآفرینی پرورش ماهی قزل آلا و اصول تغذیه و غذادهی در پرورش ماهی قزل آلا دسته: شیمی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 39 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 53

پرورش ماهی قزل آلاکارآفرینی پرورش ماهی قزل آلاکارآموزی پرورش ماهی قزل آلاگزارش پرورش ماهی قزل آلاگزارش کارآفرینی پرورش ماهی قزل آلاگزارش کارآموزی پرورش ماهی قزل آلاپرورش ماهی قزل آلا در منزل پرورش ماهی قزل آلا در سیستم مدار بسته

قیمت فایل فقط 6,600 تومان

خرید

توضیحات :

فایل کارآفرینی پرورش ماهی قزل آلا و اصول تغذیه و غذادهی در پرورش ماهی قزل آلا در 57 صفحه در قالب Word

بخشی از متن :

مقدمه :

با توجه به جمعیت جهان كه بطور دائم در حال افزایش می‌باشد و رشد آن در هیچ زمانی متوقف نمی‌شود بدون شك صنایع غذایی فعلی جهان پاسخگوی نیازها نخواهد بود و انسان باید به فكر منابع غذایی ویژه منابع پروتئینی جدید باشد .

یكی از راه های تأمین نیاز روز افزون به پروتئین . تولید آبزیان ، از جمله آبزیان پروتئینی است برای مثال : در نواحی كه از شرایط محیطی و آب مناسب برخوردار است می‌توان اقدام به پرورش ماهیان سردابی از جمله ماهی قزل آلا نمود . این ماهی كه گوشت آن طعم بسیار مطلوبی دارد می‌تواند به خوبی یكی از منابع پروتئین حیوانی جمعیت كشور ما ( به خصوص در مناطق روستایی ) باشد .

با توجه به دوره به نسبت طولانی پرورش ماهی قزل الا كه در اكثرر مناطق كشور حدود 9 تا 10 ماه می‌باشد باید از طولانی بودن این دوره بیشترین برسانیم . استفاده 1 برای ایجاد شرایط مناسب جهت رشد ماهی ببریم تا وزن آنها را به ، بالاترین ، حدممكن ، برسانیم .

ماهی قزل آلا پرورشی برای رشد بیشتر و رسیدن به بالاترین . وزن در

انتهای دوره پرورش ، نیاز به شرایط و زمینه های مساعد كننده معینی دارد این نكته را از یاد نبریم كه با توجه به اینكه منابع ، آبی مناسب برای پرورش ماهی قزل آلا محدود می‌باشد ، باید از منابع موجود بیشترین استفاده را ببریم یعنی در هر خردعة پرورش قزل آلا بیشتر از میزان ممكن ماهی را تولید كنیم تا بتوانیم به ستود اقتصادی مناسب دست یابیم . و آب وارد شده به خردعه نیز بیشترین استفاده و بهره گیری به عمل آید .

كلیات

استفاده بهینه از منابع آبی خرد در جهت تولید ماهی با عنایت به بخشهای جمعیتی و محدودیت منابع آبی و خاكی كشور بر كسی پوشیده نسیت تولید پروتئین سفید و ایجاد امكان بالقوه به شرایط بالفعل در زمینه تشكیلات و پرورش آبزیان با توجه به تازگی بحث در نقاط غیر ساحلی كشور و عدم آشنایی مردم در این زمینه تولیدی و در عین حال سود آور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . لذا در این راستا و با توجه به شرایط مساعد منطقه ( استان كردستان ) و وجود 554 حلقه چاه و 1146 دهنی ، چشمه و قنات و رودخانه های مهم شهرستان همانند قزل اوزن ، تلوار ، قمچقای ، اوزن دره .

اداره شیلات جهاد كشاورزی شهرستان بیچار فعالیت خود را در سال 1377 شروع و اقدام به شناسایی مناطق مستعد پروش ماهی نمود و بعد از گذشت سه سال پرمبزهایی مهمی‌ همچون مجتمع پرورشی ماهی قزل آلا در روستای قمچقای با ظرفیت تولید 170 تن در سال دو فرعة پرورش ماهی گرم آبی در روستای اصلوات آباد با ظرفیت تولید با ظرفیت تولید 8 تن در سال به بهره برداری رسیده است و این مقدار تولید فقط 20% ظرفیت كل منطقه را شامل می‌شود با توجه به مطالب فوق امید آن است ظرفیت های خالی منطقه كه از جمله مهمترین آن سد خانگی روستای گلبلاغ با مساحت 176 هكتار و ذخیرة 8 میلیون متر مكعب آب گام مهمی‌ در جهت بهره وری تولید و اشتغال زایی منظقه برداریم .

1- پرورش ماهی قزل آلا :

ماهی قزل آلا از خانواده آزاد ماهیان و جزو ماهیان سرد آبی می‌باشد این ماهی جهت رشد و نمو نیاز به آب سرد و شفاف و مملو از اكسیژن دارد ماهی قزل آلا در زیستگاه طبیعی خود كه اغلب رودخانه های سرد و زلال چشمه ها ، قنوات ، نهرها و دریاچه های آب شیرین می‌باشد ( حشرات كرم ها حصرون ها و سخت پوستان و … ) می‌باشد در استخرهای حاضر در كشور ما گونه ای كه پرورش می‌یابد قزل آلای زنگین كمان است .

2- روش های پرورش ماهی قزل آلا :

1) پرورش ماهی قزل آلا به روش متراكم در استخرهای بتنی : در این روش می‌توان با استفاده از آب چشمه ها ، قنوات و رودخانه هایی كه گل آلودگی ندارند و دمای آب آنها 12 تا 20 درجه سانتی گراد است اقدام به پرورش قزل آلا نمود . در این روش به ازای هر 7 متر در ثانیه آب ورودی به استخر می‌توان یك تن ماهی درهر دوره پرورشی 5 تا 7 ماهه تولید نمود .

2) پرورش متراكم ماهی در قفس : در این روش در دریاچه ها ، آبگیرها ، و سد های ، دارای آب مناسب و دائمی‌ هستند با استقرار قفسهای شناور می‌توان اقدام به پرورش ماهی نمود .

3- پرورش ماهی قزل آلا با استفاده از آب كشاورزی : این روش كه به روش دو منظور مشهور است با احداث استخرهای بتنی در مقابل چاه های عمیق و غیر عمیق ، چشمه های و نهرها و كنال هی كشاورزش و با شرفع فصل كشاورزش دمره پرورشی آغاز می‌شود و نتیجیتاً از آب كشاورزی استفاده بهینه و مضاعف به عمل می‌آید .

4-پرورش ماهی قزل آلا در استخرهای ذخیرة كشاورزی : ماهیدار كردن استخرهای ذخیره و پرورش ماهی در این استخرها همزمان با فصل كشاورزی انجام می‌پذیر .

2- نقش غذا در پرورش ماهی قزل آلا :

برای دست یابی به هدف تولید اقتصادی ماهی قزل آلا ، به كار بردن غذای مناسب و حاوی اجزای مورد نیاز این ماهی ، اهمیت بسیار بالایی دارد . جیره غذایی كه برای ماهی قزل آلادر نظر می‌گیریم (غذا آماده ؛ ساخت كارخانجات تولید غذا ) باید از نظر نوع و مقدار تركیبات تشكیل دهندة آن یعنی ؛ پروتئین ، چربی ، مواد قندی (كربوهیدرات) و مواد معدنی (مینرالها) از ویژگیهای متناسب با نیازهای این ماهی برخوردار باشد .

یكی از مهمترین این تركیبات ، پروتئین ( نوع و مقدار ) غذاست كه از نظر قدرت مقاومت در برابر متلاشی شدن در آب و به هنگام پاشیدن آن به داخل آب استخر ، باید به گونه ای باشد كه ماهی فرصت بلعیدن آن را داشته باشد و پیش از دریافت آن توسط ماهی ، متلاشی نشود .

با توجه به اینكه بعد از كیفیت و ویژگیهای فیزیكی و شیمیایی آب ، غذا از مهمترین عوامل موفقیت در امر پرورش ماهی قزل آلاست ، می‌توانیم به اهیمت و نقش غذا متناسب بودن آن از نظر نوع و مقدار در هر مرحله از رشد و پرورش پی ببریم زیرا در صورت استفاده از غذا یا جیره غذایی مناسب ، علاوه بر تأمین نیاز بدنی آنها ، باعث بهبود وضعیت عمومی‌ و سلامتی ماهیها ، كاهش تلفات در طول دوره پرورش ، سریعتر شدن رشد آنها ، تولید ماهی با متوسط وزنی بالاتر و در نهایت ، دست یابی به مقدار كل تولید بالاتر در هر استخر یا در سطح كل مزرعه خواهد شد .

بر عكس ، چنانچه از غذای حاوی تركیب غذایی نامناسب استفاده كنیم به نحوی كه نیازها تغذیه ای ماهی قزل آلا را تأمین نكند ، برای مثال حاوی مقدار كافی پروتئین و بویژه انواعی خاص از پروتئین ( كه باید حاوی اسیدهای آمینه معین مورد نیاز این ماهی در هر دوره از رشد باشند ) یا مقدار كافی از ویتامینهای مورد نیاز این ماهی و یا غذا ، مطلوب و مورد علاقه ماهی نباشد یا فاشد باشد ، همه اینها در نهایت نتایج منفی و نامطلوب همچون عدم مصرف غذا توسط ماهیهای پرورشی ، كاهش میزان مقاومت ماهی در برابر بیماریها و عوامل ناخواسته محیطی از قبیل تغییر اسیدیته آب ، دمای آب و كاهش میزان رشد ماهیها و در حالتهای شدید ، وقوع تلفات در ماهیها و سرانجام ، كاهش میزان تولید سالانة مزرعه و كاهش میزان سودهی و درآمد سالانه مزرعه را به دنبال خواهد داشت .

فهرست مطالب :

 1. مقدمه
 2. كلیات
 3. پرورش ماهی قزل آلا
 4. روش های پرورش ماهی قزل آلا
 5. عوامل مؤثر در رشد ماهی قزل آلا

1-3- عوامل محیطی مؤثر در رشد ماهی قزل آلا

2-3- عوامل تغذیه ای مؤثر در رشد ماهی قزل‌آلا

3-3- عوامل داخلی مؤثر در رشد ماهی قزل آلا

5-روش تخمین تودة زندة ماهی در استخر

 1. تعیین شاخص رشد (ضریب رشد)
 2. میزان رشد مناسب ماهی قزل آلا در هر مرحله از پرورش
 3. تعداد دفعات غذادهی و زمان غذادهی
 4. تعیین ضریب تبدیل غذایی
 5. روش محاسبه مقدار غذای مورد نیاز ماهی در مراحل مختلف پرورش
 6. تجزیه غذا برای بچه ماهی ، پیش پرواری و پرواری قزل آلا

1-10- غذا آغازی

2-10- غذا رشد

3-10- غذا پرواری

 1. تناسب بین اندازه غذا و اندازه (سایز) ماهی

1-11-غذای خشك

2-11- غذای تر

3-11- غذای مرطوب

 1. استفاده از غذای تر و مرطوب در كنار غذای كنسانتره
 2. نكات ضروری و قابل توجه در رابطه با غذادهی و تغذیه قزل آلا

منابع

قیمت فایل فقط 6,600 تومان

خرید

برچسب ها : پرورش ماهی قزل آلا , کارآفرینی پرورش ماهی قزل آلا , کارآموزی پرورش ماهی قزل آلا , گزارش پرورش ماهی قزل آلا , گزارش کارآفرینی پرورش ماهی قزل آلا , پرورش ماهی قزل آلا در منزل , پرورش ماهی قزل آلا در سیستم مدار بسته

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر